• Szkoła przystępując do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) jest zobowiązana zrealizować co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole (czyli w każdej klasie) z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki oraz udokumentować te działania.

A oto tematy projektów:

Klasy 1-3 „Niezłe ze mnie ziółko! (wychowawcy klas, Monika Tomaszek)

Klasy 4-6 „Porwani przez ekonomię” (wychowawcy klas, Małgorzata Daniłowicz)

Klasy 8 „Dzieci w Powstaniu Warszawskim” (Ewa Łochowska, Monika Tomaszek)

Dziękujemy za współpracę w realizacji tego dużego przedsięwzięcia. Prosimy o zaplanowanie i rozpoczęcie realizacji projektów. Szczegółowy harmonogram działań zostanie przekazany wychowawcom klas.

„Niezłe ze mnie ziółko!

Etapy realizacji projektu edukacyjnego, we wszystkich klasach 1-3

KLASY 1 (A-E, PC)

OBRAZKI ziółek

Wykonują samodzielnie lub w 2-3 osobowej grupie kolorowy rysunek wybranego zioła (roślinę z kwiatami lub owocami), który można wykorzystać w kuchni. Przyprawa ma się nie powtarzać w klasie. Rysunek na 90% powierzchni kartki. W bibliotece można dowiedzieć się coś nie coś o tym konkretnym ziółku i zobaczyć jak wygląda.

Format pracy: kartka biała, z bloku technicznego A4, rysunek kredkami.

REALIZACJA : uczniowie
          TERMIN: I 2023
          ODPOWIEDZIALNY: wychowawca, Monika Tomaszek (podanie listy przypraw, lekcja biblioteczna)

KLASY 2 (A-E)

PUZZLE z obrazkiem zioła, składające się z 12 elementów

Wykonują samodzielnie lub w 2-3 osobowej grupie kolorowy rysunek wybranego zioła (roślinę z kwiatami lub owocami), który można wykorzystać w kuchni. Przyprawa ma się nie powtarzać w klasie. Rysunek na 90% powierzchni kartki. Następnie narysowanie na odwrocie wzoru puzzli i wycięcie ich.

Format pracy: kartka biała, z bloku technicznego A4, rysunek kredkami.

REALIZACJA : uczniowie
          TERMIN: I 2023

KLASY 3

ZIELNIK z ulubionymi przyprawami

Zadaniem będzie zaprojektowanie i wykonanie KSIĄŻECZKI z 19-26 kartkami (liczba stron zależy podziału prac w klasie). Każda strona będzie zawierać informację o jednej przyprawie, którą używamy w kuchni, do jakich potraw ją stosujemy i na co pomaga. W bibliotece można dowiedzieć się coś nie coś o tym konkretnym ziółku i zobaczyć jak wygląda.

Gotowe książeczki będą dostępne do czytania w bibliotece.

ETAPY realizacji:
          1. Zapoznanie się z założeniami projektu, książkami dostępnymi z tego tematu w bibliotece, podziałem prac i zasadami tworzenia strony książki.
          REALIZACJA: lekcja w bibliotece;
          TERMIN: ustalanie początkiem I 2023 terminu spotkania;
          ODPOWIEDZIALNY: wychowawca, Monika Tomaszek

2. Wykonanie takiej samej w układzie jednej strony kartki z książki. Każda klasa dostanie tyle nazw ziół ile jest uczniów w klasie. Format strony identyczny dla wszystkich: kartka z bloku rysunkowego białego, wymiary: wys. 20,8 cm X szer. 29,5 cm (układ poziomy).

Umieszczenie treści i rysunku zgodnie z wytycznymi:
          lewy, górny róg - kilka zdań (3-4) o przyprawie (nie więcej niż do połowy wysokości kartki – 10, 4 cm);
          prawy, górnym róg – kolorowy rysunek naszego ziółka (zrobiony kredkami) - obrazek w polu 10 x 10 cm);
          lewy, dolny róg –1 do 2 zdań na temat na co pomaga stosowanie tego magicznego ziółka;
          prawy, dolny róg – wymienienie w słupku pionowym od 3-5 potraw ,w których najczęściej tą przyprawę stosujemy.

REALIZACJA: uczniowie

Klasa 3A – książeczka z 19 kartkami
          Klasa 3B – 25 kart
          Klasa 3C - 25 kart
          Klasa 3D – 25 kart
          Klasa 3E – 26 kart

TERMIN: otrzymanie listy ziół na lekcji bibliotecznej ; przygotowanie strony przez uczniów i przyniesienie do wychowawcy do 27.02.2023 r.
          ODPOWIEDZIALNY: wychowawcy, Monika Tomaszek

3. OKŁADKA książki i połączenie w całość
          REALIZACJA: cała klasa z wychowawcą wspólnie wybiera tytuł książki oraz ustala szatę graficzną głównej strony i realizuje to przedsięwzięcie. Na okładce powinno być: tytuł, miejsce, wydawca i rok wydania.
          TERMIN: do 30 III 2023 dostarczenie do biblioteki
          ODPOWIEDZIALNY: wychowawca

Realizacja projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Koordynatorzy przedsięwzięcia: wychowawcy klas 1-3; Monika Tomaszek (biblioteka);